maj 07 2016

Śródziemnomorskie potrawy bez glutenu


Komentarze: 1

Kuchnia śródziemnomorska jest powszechnie uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. W końcu bardziej niż inne obfituje ona w świeże warzywa, owoce, ryby, czy zdrowe tłuszcze. Jeśli jednak zależy nam na spotęgowaniu wartości odżywczej tych potraw, warto zwracać uwagę nie tylko na składniki pożądane, takie jak witaminy, czy kwasy tłuszczowe omega, ale także na substancje potencjalnie szkodliwe.


 

 

Coraz popularniejszy staje się ostatnio styl żywienia bez glutenu, dlatego też wyzwanie eliminowania pewnych składników z diety warto rozpocząć od usunięcia glutaminianu sodu, skrobi, czy słodu jęczmiennego. I tak na przykład, kupując, czy samodzielnie piekąc aromatyczne pieczywo śródziemnomorskie, jakim jest Foccacia warto najpierw dokładnie przeanalizować jego skład.


 

 

Innym produktem, z którego słynie kuchnia śródziemnomorska jest ser feta. Co ciekawe, nabiał wcale nie należy do tej grupy żywności, co do której można mieć pewność, że występuje bez glutenu.

 


 

Podobnie zresztą, jak warzywa i owoce morza dostępne w postaci mrożonek. Zwracajmy też uwagę na etykiety gotowych sosów i dressingów w stylu greckim. Pamiętajmy, że uważne i przemyślane wybieranie produktów z półek sklepowych to w następnym etapie zdrowa, odpowiedzialna kuchnia.


 

 

Oczywiście, nie jest powiedziane, że wszystko co kupujemy musi koniecznie występować w wersji bez glutenu. Chodzi raczej o to, by nie tworzyć sobie fałszywych wizji, przyjmując na przykład tezę, że skoro w naszym jadłospisie dominuje kuchnia śródziemnomorska, to możemy uśpić swoją czujność, bo z pewnością zdrowo się odżywiamy.

Papier do pieczenia
16 czerwca 2016, 09:48
Kuchnia śródziemnomorska jest cudowna. Zwłaszcza wtedy, kiedy mamy piękne warzywa, rozkładamy je na papierze do pieczenia, zalewamy wyborną oliwą z oliwek i przyprawami i do piekarnika. Pycha !

Dodaj komentarz